پیام روز: ارگوتیونین یک آنتی‌اکسیدان قوی است که در قارچ وجود دارد و قدرت سیستم دفاعی بدن‌تان را بالا می‌برد.
۱۳۹۹ شنبه ۱۰ خرداد
 اطمينان از تميز بودن كامل بخش‌هاي مختلف يك ماشين

اطمينان از تميز بودن كامل بخش‌هاي مختلف يك ماشين 

نویسنده :  ترجمه مهندس هما همتی

همانطور كه همه مي‌دانند بهداشت، سلاحي مهم و حياتي در كنترل آفات و بيماري‌هاست. مهم است كه بدانيم كمپوستي كه در مخفي‌گاه‌ها و شكاف‌هاي موجود در ماشين‌آلات گير كرده، هرگز توسط گندزدايي (ضدعفوني كردن) از بين نخواهد رفت.

 

ميان‌تيتر: اطمينان از تميز بودن كامل بخش‌هاي مختلف يك ماشين بسيار مهم است.

تميزي به معناي درخشندگي ظاهري يك ماشين نيست، بلكه تميزي نقاطي كه شما نمي‌توانيد ببينيد مهم‌تر است. تنها راه بازديد كردن از اين نقاط آن است كه هيچ اثري از كمپوست روي ماشين‌آلات باقي نمانده باشد. استفاده از يك چراغ قوه براي پيدا كردن كمپوست جمع شده بين نوار نقاله و گوشه‌هايي از ماشين كه از لحاظ دسترسي مشكل هستند فرايند بارزسي را آسان مي‌كند.

عدم موفقيت در پاك كردن كامل كمپوست باقي‌مانده، مشكلات زيادي را به همراه داد امامعمولاً به عنوان در نگاه كلي يك منبع آلوده‌كننده مهم به شمار نمي‌رود. اگر اجازه حضور به كمپوست در چنين نقاطي از ماشين را بدهيد منبع بزرگي از آلوده‌كننده‌ها ايجاد مي‌شود و شما را به دردسر مي‌اندازد.

بنابراين بازرسي‌هاي جدي و دقيق براي مبارزه با كپك سبز حايز اهميت است.

Mushroom business 2009

No.31 page 20

 

هواي يكنواخت

جريان يكنواخت هوا روي بستر و عدم تغيير آن در قسمت‌هاي جلو و عقب سالن جهت بهبود كيفيت و محصول‌دهي قارچ بسيار مهم است.

عدم وجود جريان كافي و بهينه هوا در سالن‌هاي پرورش از طريق علايم مختلفي آشكار مي‌شود به عنوان مثال تفاوت در مقدار محصول در قسمت‌هاي مختلف يك سالن، باعث تشكيل فلس، تغيير رنگ، پايه‌هاي بلند و لكه باكتري مي‌شود.

همچنين شما اغلب تعداد پين بيشتري را در قسمت عقبي سالن و بسترهاي پايين‌تر مي‌بينيد، ظهور زودتر قارچ‌ها در بسترهاي بالايي، لكه باكتري در طبقات 4 و 5، پين كمتر در دومين فلاش همگي نشانه عدم توزيع يكنواخت هوا به‌شمار مي‌روند.

بهينه‌سازي الگوي جريان هوا مي‌تواند بسياري از اين مشكلات را برطرف نمايد.

براي شروع مي‌توان از اصلاح كانال‌هاي عبور هوا و موقعيت آن‌ها كه اغلب پايين‌تر از حد مطلوب هستند، آغاز كرد.

كانال‌هاي هوايي كه پيچ خورده‌اند يا در هنگام نصب به جايي محكم نشده‌اند و يا پس از سال‌ها استفاده تخريب شده‌اند، ممكن است سبب شوند كه نظم منافذ تعمير كرده، ديگر در يك خط و يك جهت و به‌طور يكنواخت نباشد.

اين موضوع مي‌تواند به آساني و طي يك دوره اصلاح شود.

استفاده از يك پرده نازك در جهت‌دهنده‌هاي هوا، هوادهي اضافي در كانال، اضافه كردن يك سري سوراخ جهت نزديك كردن فاصله‌ها مي‌تواند الگوهاي حركت مطلوب هوا را ايجاد كند.

با مشاهده و يا اندزاه‌گيري حركت هوا و استفاده از مهارت يك متخصص، حركت هوا در سالن پرورش مي‌تواند منجر به توليد محصولي با كيفيت بهتر و زمان ماندگاري بيشتر شود.

Mushroom business 2009

No.31 page 13

 

تاريخ: ۱۳۹۵/۶/۳
 


طراحی و اجرا: وب باکس پورتال