پیام روز: ✅قارچ سرشار از ویتامین D است و این ویتامین به جذب و متابولیسم کلسیم و فسفر کمک می‌کند.🍄
۱۳۹۹ شنبه ۱۰ خرداد
 خاک پوششی

خاک پوششی

خاکی که در پرورش قارچ استفاده می شود و بنام خاک پوششی معروف از لحاظ فیزیکی و شیمیایی باید مورد بررسی قرار بگیرد، یکی از این موارد شوری (EC) خاک است که جزء خصوصیات شیمیایی خاک محسوب می شود.

تعریف شوری خاک یا (EC)  (Electrical Conductivity):

 قابليت هدايت الكتريكي محلول خاك، متناسب با غلظت يون ها در محلول خاك مي باشد به نحوي كه هرچه غلظت يون ها در يك محلول خاك بيشتر باشد EC آن نيز بيشتر خواهد بود. اندازه گيري هدايت الكتريكي(Electrical Conductivity) به طور غير مستقیم ميزان املاح محلول خاك را مشخص ميكند و به روش هاي صحرايي و آزمايشگاهي تعيين مي شود و واحد آن dS/m  يا mmoh/cm است.

خاک مورد استفاده در پرورش قارچ باید شوری زیر دو هزار میکروموس باشد. بنابراین قبل از خاکدهی بهتر است از چند کیسه به طور تصادفی نمونه گیری شود، و در یک آزمایشگاه معتبر شوری آن اندازه گیری شود. شوری خاک را مي توان به طريقه ي عصاره گيري از گل اشباع و همچنين تهيه نمونه هاي 1:2 و 1:5 و1:10 آب و خاک به دست آورد. اما برای خاک پرورش قارچ بهترین روش گل اشباع و تهیه عصاره از آن بعد از 24 ساعت است. توجه داشته باشید در شوری های بالاتر از 2000 هم قارچ برداشت می شود اما ممکن درصد عملکرد پایین بیاید. و این پایین آمدن عملکرد ممکن است گاهی به صفر درصد هم برسد که به نوع نمک آن بستگی دارد که سدیم بیشترین آسیب را می زند.

تاريخ: ۱۳۹۶/۷/۲۶
 


طراحی و اجرا: وب باکس پورتال