پیام روز: ✅قارچ سرشار از ویتامین D است و این ویتامین به جذب و متابولیسم کلسیم و فسفر کمک می‌کند.🍄
۱۳۹۹ شنبه ۱۰ خرداد
 قارچ کاپرینوس (Coprinus comatu)

کاپرینوس (Coprinus comatu)

قارچ کاپرینوس قبل از اینکه قارچ ها میوه بدهند روی بستر ظاهر می شوند. اندام های میوه دهی قارچ کوپرینوس به شکل زنگوله هستند که روی یک ساقه باریک و بلند قرار دارند. در زمان جوانی، کلاهک آنها کرمی رنگ است و سپس تیره می شود و به تدریج تبدیل به یک توده سیاه رنگ لعابی می شود به همین دلیل به آن قارچ جوهری نیز گفته می شود.

قارچ جوهری بیماری نست بلکه می تواند یه رقیب باشد که بهترین راه مبارزه با آن حذف سریع قارچ ها از بستر است. این قارچ گاهی قبل از خاکدهی در روی بستر به تعدادزاد ظاهر می شود که نشان دهنده آمونیاک بالای کمپوست هنگام کشت و یا بالا رفتن دمای بالای کمپوست در حین حمل نقل است که خطرناک می باشد و نشان دهنده کمپوست یا کیفیت پایین است. گاهی هم به تعداد خیلی کم در مراحل بهد از هوادهی و یا بین فلش دیده می شود که خطرناک نیست و باید آنها را حذف کرد.

این پدیده توأم با تشکیل مقادیر زیادی اسپور می باشد که به سرعت کمپوست تازه تهیه شده را آلوده میکنند. میسلیوم قارچ کلاهک جوهری به رنگ خاکستری است و تمایز آن از میسلیوم قارچ تکمه ای آسان نیست. حضور کوپرینوس نشان دهنده وجود آمونیوم آزاد و یا مقادیر بالای نیتروژن در کمپوست است. ظهور قارچ کلاهک جوهری در اتاق رشد نشانه کیفیت پایین کمپوست به دلیل اختلال در فرآیند تخمیر و پاستوریزاسیون آن می باشد.

دلایل چندی برای این موضوع وجود دارد:

1.       استفاده از مواد خام نا مرغوب، کود کهنه یا کودی که در اثر حرارت دیدن کاملا خشک شده است و همچنین کاهی که پوسیده است و خیلی کهنه می باشد.

2.       رطوبت بیش از حد کمپوست طی تخمیر یا تاخیر در مرطوب سازی کمپوست پس از خشک شدن

3.       استفاده بیش از حد از کود مرغی در طی فرایند کمپوست سازی

4.       اجرای نامناسب مراحل پاستوریزاسیون و اختلال در سطوح دمایی در مرحله هوادهی

5.       استفاده از کلش خیلی خرد

6.       داغ شدن کمپوست در مسیر حمل نقل و یا در سالن پرورش

نویسنده: مهندس آزادبخت کارشناس امور کشاورزی

تاريخ: ۱۳۹۶/۹/۱۲
 


طراحی و اجرا: وب باکس پورتال